Sztuka Codzienności 21-03-2019

„Trzeba czasem umieć przyznać przed samym sobą, iż tak naprawdę wcale nie musieliśmy powstać, na naszym miejscu - które tak naprawdę nie było nasze, bo nie było też nas - mógł być ktoś inny. Jednakże to MY dostaliśmy ten dar."

19.03.2019 Computer College odwiedziły Tatiana i Paulina z plastyka, przedstawicielki zespołu tworzącego projekt i organizację Sztuka Codzienności. Sztuka Codzienności = Sztuka Codziennego Szczęścia. Ta myśl stanowiła początek, a właściwie istotę prelekcji przygotowanej przez dziewczyny. Z założenia prelekcja, dzięki zgrabnej moderacji, przybierała momentami charakter dyskusji. W spotkaniach rozbitych na trzy tury uczestniczyli uczniowie naszego technikum i liceum. Tatiana i Paulina mówiły o największym problemie społecznym – BIERNOŚCI, nie w sensie lenistwa ale zaniechania rzeczy ważnych. Bierności wobec siebie, swojego ciała i otaczającego nas Świata. Jako ludzie stawiamy sobie cele, bardzo często wygórowane i w dążeniu do nich pomijamy to, co naprawdę jest istotne.
Zaniedbujemy własne zdrowie, które w 50% stanowi filar pełnowartościowego życia. Dziewczyny zwróciły uwagę na to, że wiele czynności wykonywanych przez ludzi to po prostu nawyki. Niestety bardzo często złe. Nawykowo wchodzimy w sytuacje stresowe, powielamy niekorzystne wzorce, ignorując "niby drobiazgi", będące składowymi rzeczywistości.  
Prelegentki zachęcały do pozytywnych afirmacji, na przykład do porannego powtarzania sobie prostych komunikatów, choćby takiego: To będzie wspaniały dzień! Wstajemy rano zmęczeni, ale nie skupiajmy się na tym. Powtórzmy: To będzie wspaniały dzień! Wiemy, że dzisiaj klasówka z polskiego. To nic. Uda się lub nie, to i tak będzie wspaniały dzień. Łatwe? Wbrew pozorom nie. Tego naprawdę trzeba się nauczyć. Stworzyć nowe, pozytywne nawyki. Takie jak aktywność fizyczna w niewielkim wymiarze. Żaden maraton, zwyczajnie szybszy spacer. Albo przyjrzenie się temu co jemy lub jakim tonem zwracamy się do innych. Paulina i Tatiana zwróciły uwagę na siłę słów, często przez nas pomijaną. A to na słowach opierają się relacje społeczne i one właśnie budują sieć niewidzialnych międzyludzkich zależności. „Proszę, dziękuję, przepraszam” maja magiczną moc i sprawiają, że dzień może być lepszy. Jest jeszcze jeden fundament dobrych relacji. Zdrowy egoizm i lubienie siebie. Bez tego trudno wysyłać dobre komunikaty. Negatywne myślenie o sobie i innych nigdy i nikomu nie przyniesie korzyści.
Podczas spotkania była też mowa o poczuciu własnej skuteczności w kontekście życia tu i teraz. Pijąc sok używajmy metalowej słomki, zamiast zaśmiecać Ziemię kolejnym kawałkiem plastiku. Korzystajmy też z jednej torby do zakupów, żeby nie generować potrzeby produkowania nowych reklamówek. Mamy realny wpływ na to, co dzieje się wokół nas.
I jeszcze na koniec: nikt nie obiecała nam jutra. Działajmy w życiu tak, jakby miało go nie być.
Tyle mądrości w 45 minut. Ogarniacie? Włączcie w głowie przycisk „STOP, ZASTANÓW SIĘ!” i pomyślcie o kwestiach drobnych, ale istotnych. O cegiełkach, które codziennie dokładamy do dzieła naszego życia. Dziękujemy naszym gościom za udaną próbę pokazania, że taki przycisk istnieje.

Linki:
https://www.facebook.com/sztuka.codziennosci.projekt/

https://sztukacodziennoscii.wordpress.com/2019/01/12/nasz-zespol/


Partnerzy