W piątek koniecznie się uśmiechnij :)! 4-10-2017

6 października - uśmiechnij się!

Pojutrze piątek, a to już wystarczający powód, żeby się uśmiechnąć - powoli można już myśleć o weekendzie. Śmiech, a w szczególności ten niepohamowany, jest bardziej zaraźliwy niż ziewanie. Wspólny śmiech zbliża i łączy ludzi. Pozwala się nam również poczuć lepiej, zwiększa energię, zmniejsza ból i chroni przed stresem. Humor jest nie tylko potężnym antidotum na nasilenie emocji, parę minut dobrego śmiechu relaksuje cały organizm i rozluźnia mięśnie.
Ale w piątek uśmiechamy się obowiązkowo, bowiem 6 października 2017 r. obchodzimy Światowy Dzień Uśmiechu! Radosne święto obchodzone jest od 1999 roku. Światowy Dzień Uśmiechu wymyślił Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku. Symbol ten reprezentować ma dokładnie to, co na co dzień chcemy widzieć jak najczęściej u innych ludzi – bezinteresowny uśmiech i radość życia. Bo jak się okazuje, znane od wieków powiedzenie „śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora.

W piątkowy poranek użytkownicy Facebooka wysyłają sobie uśmiechnięte buźki :), ale warto uśmiechnąć się też w realu, na ulicy albo do sąsiada wyrzucającego śmieci. Dobroczynne działanie uśmiechu bada dziedzina nauki zwana gelotologią. Dzięki niej potwierdzono naukowo, że śmiech rozluźnia i odstresowuje, przyczyniając się do wzmocnienia układu odpornościowego organizmu. Ponadto stymuluje wydzielanie endorfin, czyli hormonów szczęścia. Oznacza to, że nawet zmuszanie się do uśmiechu może poprawić nastrój. Pod względem stopnia aktywacji mózgu uśmiech jest porównywalny z efektem zjedzenia kilkuset czekolad. Istnieje aż 19 rodzajów uśmiechu, które angażują od 5 do 53 mięśni twarzy.
Śmiech sprawia, że dotleniamy organizm. Pogłębiony wdech, towarzyszący śmianiu się, dłuższy wydech i gwałtowne skurcze mięśni przepony oczyszczają płuca ze szkodliwych substancji. Pobudzony do pracy układ krążenia sprawniej roznosi tlen we krwi. Śmiech pozytywnie wpływa też na nasze serce, ale przede wszystkim śmiech rozładowuje stres (hamuje wydzielanie tzw. hormonów stresu, dzięki czemu łagodzi m.in. bóle głowy i mięśni) i poprawia nam nastrój. Dlatego Światowy Dzień Uśmiechu powinniśmy obchodzić obowiązkowo, a najlepiej świętowanie przedłużyć na cały rok. Uśmiechnij się!

 

Partnerzy